Gazdag történelmi háttere ellenére a humanitárius akciók 1914 előtti történetéről eddig csak kevés olyan esettanulmány született, amelyet történészek írtak, mégpedig publikálatlan levéltári források alapján. Az eddig megjelent esettanulmányok legfőbb jellegzetessége, hogy transzatlanti központúak, azaz szerzőik elhanyagolták a kelet-európai humanitárius múlt kutatását. Szintén szembetűnő, hogy a közzétett tanulmányok többnyire NGO-központúan dolgozzák fel a humanitárius akciók történetét, és kevés figyelmet fordítanak azokra az esetekre, amikor államok játszottak domináns szerepet a humanitárius akciók szervezésében és végrehajtásában.
Egy konkrét eset, az albániai Shkodra városában (1913) indított humanitárius akció történetének feltárásával ez a tanulmány felhívja a figyelmet arra, hogy Ausztria-Magyarország 1914 előtt aktív résztvevője volt Európa humanitárius múltjának. A tanulmány azt is bizonyítja, hogy humanitárius akciókat nemcsak a keresztények, hanem muszlimok megsegítésére is indított az egykori Osztrák–Magyar Monarchia már 1914 előtt.
A tanulmány itt olvasható: https://tiranaobservatory.com/2020/03/21/the-1913-austrian-hungarian-humanitarian-action-in-shkoder/