Workshop Berlinben, Wissenschaftskolleg zu Berlin, 2025. június 5-6.
2025. június 5-6-án rendezték meg Berlinben a „Közép- és Kelet-Európa új gazdaságtörténete?” című workshopot (New Economic History of Central and Eastern Europe?). A meghívásos rendezvényt Egry Gábor és a Wissenschaftskolleg zu Berlin szervezte.
A modern Közép- és Kelet-Európa gazdaságtörténete változások sorát éli meg. A legújabb munkák megkérdőjelezik a két világháború közötti széttöredezettség és gazdasági hanyatlás bevett narratíváit, a gazdasági nacionalizmus vállalkozásokra gyakorolt hatásait, és fontos folytonosságokat tártak fel az első globalizáció és a két világháború közötti korszak között. A történészek gyarmatosító hatalomként kezdtek el gondolkodni Ausztria–Magyarországról, ami egybecseng a szélesebben vett történetírás megnövekedett érdeklődésével az imperializmus gazdasági és informális formái iránt.
Minden sajátosságával együtt Közép- és Kelet-Európa a kontinens gazdaságának részét képezte és képezi, így a régió gazdasági szempontú újraértelmezésének lehetősége különösen napjainkban időszerű. A műhelymunka célja az volt, hogy különböző kutatási területek művelői betekintést nyerjenek egymás munkáiba, és tudományos viták segítségével új kutatási trendeket határozzanak meg.
A workshopon részt vett Csaplár-Degovics Krisztián, aki „Austro–Hungarian Colonial Ventures: The Case of Albania (1896–1914)” címmel tartott előadást. Az előadás egy általános bevezetőt követően három nagy gazdasági vállalkozást mutatott be, amelyek mögött európai, nem-állami szereplők álltak: az Albán Nemzeti Bank megalapításának terveit (1913/1914), a fakereskedelemben rejlő lehetőségeket, illetve az Albanian Corporation Ltd. szindikátus (1914) történetét.